REKRUTACJA!

Interesujesz się tematyką zrównoważonego rozwoju, odpowiedzialnej konsumpcji, prawami człowieka? Chcesz dowiedzieć się czym jest edukacja globalna? Myślisz o rozpoczęciu własnych działań aktywistycznych?

 

Weź udział w projekcie pod  matronatem Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie!

Skorzystaj z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów!

Poznaj aktywistów i aktywistki z Twojego regionu!

Działaj z nami podczas TYGODNIA EDUKACJI GLOBALNEJ 2015!

 

 Fundacja Optimum Pareto zaprasza do udziału w projekcie „Od kubka kawy – globalne współzależności i wyzwania”, którego hasłem przewodnim są słowa Martina Luthera Kinga:

MLK1Czy pomyślałeś kiedyś, że nie możesz wyjść rano do pracy bez bycia zależnym od większości świata? No właśnie, czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym? Skąd pochodzi kawa w twoim kubku? Skąd się wzięła gąbka? Jakim cudem trafił na twój stół bananowy jogurt? I zanim skończysz śniadanie, już zależałeś od ponad połowy świata.

Projekt został objęty matronatem Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie  – ogólnopolskiej organizacji działającej od 2002 r.  na rzecz zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska, odpowiedzialnej konsumpcji i produkcji oraz przestrzegania praw człowieka i zasad ochrony środowiska w biznesie.

 

Projekt jest współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

 

Dla kogo?

Szkolenie adresowane jest do studentów krakowskich uczelni pochodzący z województwa małopolskiego z miejscowości do 40 tys. mieszkańców.

Ilość miejsc jest ograniczona: zajęcia odbywać się będą w 15-osobowej grupie.

 

Co zaplanowaliśmy?

Projekt obejmuje: trzy sesje szkoleniowe, inicjatywy własne podczas Tygodnia Edukacji Globalnej (przeprowadzenie krótkich warsztatów w lokalnych społecznościach), wydarzenie finałowe.

 

Co gwarantujemy?

Bezpłatne szkolenia z ekspertami, bezpłatne materiały, zaświadczenie o udziale w projekcie, dofinansowanie warsztatów podczas TEG (dojazd, materiały), wsparcie trenerów, obiady, przerwy kawowe podczas szkoleń

 

Sesje szkoleniowe – daty i tematyka:

7 listopada 2015  – Globalne współzależności – wstęp

Ja w globalnej wiosce – wstęp, omówienie zasad projektu, oczekiwania uczestników. Edukacja Globalna w Polsce i w Europie – teoria (definicja, zakres, wartości i postawy) i praktyka (dobre praktyki z zakresu EG). Globalne współzależności i wyzwania. Europejski Rok na rzecz Zrównoważonego Rozwoju – nowe wyzwania dla Globalnej Północy.

 

14 listopada 2015 Globalna produkcja i konsumpcja

Globalna produkcja i konsumpcja – społeczne, ekonomiczne i ekologiczne aspekty. Światowy handel i produkcja – funkcjonowanie na przykładzie kawy. Odpowiedzialna konsumpcja – przegląd ruchów i inicjatyw. Ja a globalne miejsca pracy.

 

15 listopada 2015 Edukacja narzędziem zmian

Jak korzystać z gotowych materiałów EG? Metody i narzędzia Edukacji globalnej. Wypracowanie wspólnego scenariusza warsztatów – wybór wśród gotowych materiałów, dyskusja. Omówienie formy przeprowadzenia warsztatów.

 

16 -22 listopada Tydzień Edukacji Globalnej 2015

warsztaty w lokalnych społecznościach, wydarzenie finałowe – event z udziałem zaproszonych gości, wykład, pokaz filmu

 

Wymagania w stosunku do uczestniczek/ków:

  • obecność na sesjach szkoleniowych,
  • przeprowadzenie warsztatów w rodzimej miejscowości podczas TEG 2015.

 

Cele projektu

Celem projektu jest zmniejszenie różnic w zakresie dostępności do atrakcyjnych form EG, zwiększenie wiedzy oraz świadomości uczestników z zakresu EG,  pobudzenie uczuć otwartości, odpowiedzialności i solidarności, poczucia osobistego wpływu na świat, aktywizacja młodzieży z mniejszych miejscowości: inspirowanie działań na rzecz zmian.

 

Zgłoś się już teraz! Uzupełnij krótką ankietę!

https://docs.google.com/forms/d/1qwzNMv76FFuYZI2A6jkd-ljTIicBckgqFryGMq4kf3Q/viewform

Na zgłoszenia czekamy do 30 października. Po 30 października skontaktujemy się z kandydat(k)ami i poinformujemy o wynikach rekrutacji. W razie pytań prosimy o kontakt do koordynatorki projektu: Marika Staszowska      marika.staszowska@gmail.com